Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Jak zatrzymać ciążę po niebezpiecznym seksie?

Uprawiałeś seks (stosunek płciowy) bez stosowania antykoncepcji, nawet jeśli nie chcesz zajść w ciążę. Albo uważasz, że coś mogło pójść nie tak z twoją antykoncepcją – być może zapomniałeś wziąć pigułkę lub pękła prezerwatywa. Co możesz zrobić?

Jeśli naprawdę nie chcesz zajść w ciążę, nie wszystko stracone. Jeśli działasz szybko, możesz zastosować antykoncepcję awaryjną. Jedną z możliwości jest zażycie ECP lub pigułki „dzień po”. Jest również znany jako Niechciane 72 lub Ipill w Indiach. Możesz również założyć wkładkę domaciczną.

Ipill lub awaryjna pigułka antykoncepcyjna

Awaryjne pigułki antykoncepcyjne (ECP), znane również jako pigułki „dzień po” lub e-pigułki, to leki, które możesz zażywać, gdy odbyłeś stosunek seksualny bez zabezpieczenia i podejrzewasz, że możesz zajść w ciążę.

Należy je przyjąć jak najszybciej po stosunku bez zabezpieczenia, najlepiej w ciągu 24 godzin. Po tym stają się mniej skuteczne. tutaj zobacz

0 komentarz

Bądź pierwszym który skomentuje

Są również dostępne w Indiach jako Unwanted 72 lub Ipill.

ECP są dostępne bez recepty, co oznacza, że ​​możesz iść prosto do apteki i otrzymać ją bez recepty.

Istnieją dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej, jednak tylko jeden jest obecnie dostępny w Indiach. Dostępna pigułka zawiera tylko progestagen (przy użyciu hormonu lewonorgestrelu) ogólnie nazywana Ipill lub Niechciana 72.

Plusy

 1. Pomaga zapobiegać ciąży w przypadku nieudanej lub zapomnianej antykoncepcji lub gwałtu
 2. Daje spokój ducha

 3. Łatwe do zdobycia

Cons

 1. Może zmienić termin następnego okresu (wcześniej lub późno)
 2. Brak ochrony STD

 3. Należy przyjąć jak najszybciej po stosunku bez zabezpieczenia

Czy mogę używać Ipill za każdym razem, gdy uprawiam seks?

Nie ma ograniczeń co do tego, ile razy możesz użyć pigułki awaryjnej w ciągu roku. Jednak Ipill ma krótkotrwałe skutki uboczne. Oznacza to, że nie powinna być stosowana jako normalna forma antykoncepcji, a jedynie w nagłych przypadkach.

Poszukaj formy antykoncepcji, która Ci odpowiada: zobacz rodzaje antykoncepcji.

Czy Ipill to to samo co pigułka aborcyjna?

ECP lub Ipills nie są pigułkami aborcyjnymi. ECP działa na różne sposoby, ale nie może nic zrobić, jeśli jajo jest już zapłodnione. Jeśli jesteś już w ciąży i przyjmujesz ECP, nie będzie to miało negatywnego wpływu na twoją ciążę.

Jak uzyskać Ipill lub Niechciane 72?

Możesz otrzymać Ipill bez recepty lub od swojego lekarza. Ponieważ jest to najskuteczniejsze, im szybciej ją zażyjesz, wielu pracowników służby zdrowia sugeruje nawet zaopatrzenie się w pigułkę ratunkową i trzymanie jej w domu na wszelki wypadek. Badania wykazały, że trzymanie Ipill w domu nie oznacza większego prawdopodobieństwa uprawiania seksu bez zabezpieczenia.

Jakie są skutki uboczne Ipill

 1. Zmęczenie
 2. Bóle głowy
 3. Ból brzucha, nudności, wymioty
 4. Zawroty głowy

Jak bezpieczne jest Niechciane 72 lub Ipill?

ECP, takie jak Unwanted 72 lub Ipill, mają wysokie stężenie hormonów i mogą powodować znaczne krótkoterminowe skutki uboczne. Dlatego powinny być stosowane tylko w nagłych wypadkach i nie są zalecane jako normalna metoda kontroli urodzeń.

Wydaje się, że pigułki antykoncepcji awaryjnej nie wiążą się z długoterminowymi skutkami ubocznymi.

Istnieją przypadki zakrzepicy żył głębokich (DVT) zgłaszane po zastosowaniu ECP, takich jak Unwanted 72 lub Ipill.

Kto nie powinien używać Niechcianych 72 lub Ipill?

 1. Kobiety z niezdiagnozowanym nieprawidłowym krwawieniem z pochwy
 2. Kobiety z wywiadem ZŻG (zakrzepica żył głębokich)
 3. Kobiety z ostrymi migrenami

 4. Osoby ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) wyższym niż 25

Co może uniemożliwić prawidłowe działanie Unwanted 72 lub Ipill?

Jeśli wymiotujesz wkrótce po zażyciu pigułki, może to być mniej skuteczne. Porozmawiaj z lekarzem tak szybko, jak to możliwe, aby dowiedzieć się, jakie masz opcje.

W obu przypadkach należy rozważyć wkładkę Copper-T jako antykoncepcję awaryjną.

Jak działa I-pill / Niechciane 72?

Pigułka zawierająca wyłącznie progestagen powoduje, że śluz wokół szyjki macicy jest gęstszy, przez co plemniki nie mogą się przedostać. Może również zatrzymać owulację, jednocześnie uwalniając hormon, który utrudnia plemnikom podróż w kierunku komórki jajowej. Otrzymujesz albo dwie dawki po 750 mg, które musisz przyjąć w odstępie 12 godzin, albo jedną dawkę 1,5 mg.

Przyjmowany w ciągu 24 godzin jest skuteczny w 95%. Im dłużej czekasz przed zażyciem I-pill / Unwanted 72, tym mniej są one skuteczne. Są najskuteczniejsze, jeśli są przyjmowane między 12 a 24 godzinami po stosunku bez zabezpieczenia. Jeśli zostaną podjęte później, mogą nadal działać przez 72 godziny po stosunku, ale wtedy Twoje szanse na zajście w ciążę są większe.

Tabletka przyjmowana między 49-72 godzinami jest skuteczna tylko w 58%.

Mam nadwagę, czy Ipill zadziała?

Tabletki zawierające tylko progestagen działają gorzej u kobiet z nadwagą. Jeśli masz wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 25, sugeruje się stosowanie miedzianej wkładki domacicznej jako antykoncepcji awaryjnej.

W razie potrzeby tabletki zawierające tylko progestagen mogą być stosowane nawet kilka razy w jednym cyklu, ale nie powinny być stosowane jako normalna forma kontroli urodzeń. Aby uzyskać bardziej regularne formy kontroli urodzeń, zapoznaj się z metodami kontroli urodzeń.

Inne sposoby na przerwanie ciąży po seksie bez zabezpieczenia?

Wkładka domaciczna „Dzień po”

Inną formą antykoncepcji awaryjnej jest miedziana wkładka domaciczna. Musi to jednak zostać wprowadzone przez dostawcę usług medycznych. Jest to opcja, jeśli już rozważasz rozpoczęcie stosowania długoterminowej formy antykoncepcji.

Innym rodzajem antykoncepcji awaryjnej jest „dzień po wkładce”. Musi być dopasowany przez lekarza. Jest to możliwe od czterech do pięciu dni po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia.

W rzeczywistości jest to dokładnie to samo, co założenie wkładki wewnątrzmacicznej jako środka antykoncepcyjnego. Gdy już jest w środku, możesz po prostu zostawić go na miejscu, aby zapobiec zajściu w ciążę w przyszłości. Ale musisz się zastanowić, czy jest to odpowiedni rodzaj antykoncepcji, który Ci odpowiada – zobacz sekcję dotyczącą kontroli urodzeń.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto też zobaczyć:

Dodaj komentarz