Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Tradycje Bożego Narodzenia – czemu dzielimy się opłatkami

Bożonarodzeniowy okres to mnóstwo tradycji i zwyczajów, jakie są z nami od lat. Dużo osób nie wyobraża sobie tych dni bez łamania się opłatkiem, i faktycznie w większości domów te niewielkie, białe chlebki po prostu są. Bo przecież oplatki to po prostu woda wymieszana z mąką, a następnie krótko wypieczona w gorącym piecu.

Symbolika opłatka jest bardzo duża, a jego spożywanie rozpoczęło się już w początkowym okresie chrześcijaństwa. To wtedy właśnie opłatek zyskał miano symbolu komunii duchowej, zabierać go też zaczęto do domów dla osób, jakie nie mogły brać udziału we mszy.

Wraz z upływem czasu stał się też symbolem Bożego Narodzenia, co interesujące nie jedynie w naszym kraju, lecz również innych. Zwyczaj łamania się opłatkiem jest między innymi praktykowany we Włoszech, na Słowacji czy w Czechach. Produkcja opłatków jest stosunkowo prosta, ponieważ są one złożone wyłącznie z dwóch składników, czyli wody i mąki.

Po dobrym wymieszaniu taka masa następnie jest prasowana na cienkie płaty i wypiekana przez kilka minut w piecu. Później płaty te są cięte, pakowane i rozsyłane do kościołów i sklepów. Typowe opłatki produkcja opłatków mają kolor biały, i właśnie takie pojawiają się na wigilijnych stołach, ale można też dostać w różnych kolorach, przeznaczone dla bydła. Niejednokrotnie na opłatkach są tłoczone różnego rodzaju motywy, odbywa się to przy pomocy odpowiednich matryc. Motywy te mają najczęściej charakter religijny, ale można też spotkać motywy świeckie, przykładowo rośliny czy budynki.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto też zobaczyć:

Dodaj komentarz