Inspekcja urzędowa i chęci władz do podnoszenia efektywności gospodarczej stworzonego przez nas kraju odbiły się również w dziedzinie automatyzacji przemysłu. W 1965 roku utworzono bo Przemysłowy Instytut Automatyki oraz Pomiarów PIAP. Zadaniem mianowanego do życia tworu stało się badanie oraz opracowywanie nowoczesnych rozwiązań przemysłowych z zakresu automatyki przemysłowej.
Instytut zatrudniał perfekcyjnych zawodowców różnych branż gospodarczych, co nie zdołało nie ukoronować powstaniem rozmaitych propozycji technologicznych i ciągiem artykułów i publikacji naukowych. Nie tylko bo sama działalność użytkowa była zakresem zadań Instytutu.
Prócz typowo wygodnych działań podjęte zostały również badania naukowe i opracowania stanowiące uzasadnienie pojedynczych tematów połączonych z wykorzystaniem oraz konstrukcją wyłonionych robotów i maszyn przemysłowych. W ten sposób nie tylko badano ich zdatność dla rozwoju przemysłowego, lecz też wskazano bezpieczeństwo ich wykorzystywania i wpływ danych jednostek na inne elementy życia, otoczenia.
Automatyka przemysłowa, jak skutecznie widać, stała się bazowym zalążkiem zainteresowania nie tylko biznesmenów, jednakowoż również naukowców wielu sfer badawczych – znacznie więcej na czyszczenie separatorów Śląsk. By zaakcentować zasadność działania PIAP wypada wymienić bazowe dokonania danego Instytutu, a są to: „Krajowy System Automatyki oraz Pomiarów, zautomatyzowane stanowiska produkcyjno-montażowe dla FSM Tychy, zautomatyzowane i zrobotyzowane linie technologiczne w zakładach kineskopów w Piasecznie”. W zakresie zainteresowania Instytutu pozostają obecnie takie dziedziny, jak: pojedyncze linie produkcyjne oraz zastosowane w nich urządzenia industrialne, transport i urządzenia używane w procesach transportowych, inspekcja jakości produkcyjnej z zastosowaniem technologii wizyjnej, wszelkiego rodzaju aparatury pomiarowe wykorzystywane w działalności gospodarczej, recycling artykułów samochodowych.